Ärmarna är färdigstickade till ärmhålans början (koftan har en raglankonstruktion), och jag har påbörjat bakstycket. Resåren stickades i flätmönster, men sedan kom jag till slätstickningen. Och jag måste erkänna att det känns jättekonstigt med vanlig slätstickning utan färgbyte eller minsta lilla fläta:) Det är verkligen fullständig mindless knitting som det så vackert heter på engelska.
När det gäller tröjkonstruktionen bestämde jag mig för att göra det lätt för mig, och följa mönstret med undantag att jag går några intagningar, och sedan några maskökningar på lämpliga ställen (läs ögonmått) för midjan. Jag har också bestämt mig för att göra den lite kortare för att den skall passa mig. Det här har verkligen blivit en väldigt lättsam stickning som förhoppningsvis slutar väl:)
Oj vad fin tröjan blev!!!! Ser att du har ett annat härligt projekt pågång åxå.. Här händer inte mycket....
Posted by: Tomtan | 2014-04-28 at 18.54
Har också sett att det finns så många fina modeller med flätor o dyl.Troligtvis gör jag sockar med lite mindre avancerade mönster,troligtvis någon fläta.Just nu passar slätstickning perfekt då jag har rätt mycket att göra fram till i mitten av juni.Dina fina "galler"är fantastiskt vackra.Ser fram emot fortsättning.Ha det så bra.
Posted by: ulla fredriksson | 2014-04-28 at 21.09
Ser ut att bli bra!
Idag fick jag hem första delen av Game of Thrones, ska se om jag hinner börja på den i långhelgen som kommer! (Läser just The Passage, och efter 150 sidor vet jag fortfarande inte om jag gillar boken eller inte... Hm.)
Supertack för din snälla kommentar om det virkade linnet! :-D
Posted by: Blenda | 2014-04-28 at 21.37
Kul att se någon göra så fina "vikingamönster". Jag har börjat på en tröja till en son och han håller på att fundera ut hur den ska se ut, var vikingamönstret ska vara osv.
Har Lavolds bok att kolla i!
Posted by: Kerstin Strömwall | 2014-04-29 at 16.42